Obsah Knihy

17. října 2011 v 14:29 | V.Montevecchi |  O Knize
Dvaadvacetiletý mladík Jorfeus McBlack se tajně chystá na plavbu do neznáma. Na poslední procházce městem potkává věštce, jenž ho obdaří nejen zajímavou, ale také znepokojivou věštbou. Jorfeus se dokonce ještě před vyplutím přesvědčuje, že ho nebezpečí a tajemno budou provázet na všech jeho cestách. Jako první důstojník a posléze kapitán lodi Rebarunda musí čelit nejen ničivé bouři, ale i pirátům, zradě a tajemstvím, jež měla zůstat navždy skryta. Obstojí coby kapitán? Zachrání svou posádku i Knihu světů, která má nevyčíslitelnou cenu? Dokáže se vyrovnat s tím, kdo byl jeho otec a kam osud zavál jeho bratra, o němž neměl až donedávna tušení? A dopluje až tam, kde se jeden svět setkává s druhým, utajeným? To vše se dočtete v prvotině teprve šestnáctileté česko-italské spisovatelky Valentiny Montevecchi. Utajený svět, při jehož čtení si nikoli náhodou vzpomenete třeba na Piráty z Karibiku, vychází jako první svazek zamýšlené série Kniha světů.


V prodeji od 6.12.2011. či přes internetovou služby e-shop. Doufám že se bude líbit :).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jamesdic Jamesdic | E-mail | Web | 25. ledna 2018 v 20:48 | Reagovat

Besides this it is likewise important or a writer to possess the particular understanding about the subject of this essay so that he doesn't have to manage any trouble later on when writing the essay. The writing profession consists of many perks. In the event you have any financial essay writing problem, let us know for we will aid you with all writings which are quality and which are free of plagiarism.
You shouldn't be worried because our faculty essay writing firm would be the best way to buy college essay services that are perfectly tailored. Online services are somewhat more dependable and affordable also.
Every story should have dialog. It's the chief portion of the prewriting procedure of an article.
A writer is necessary to take the thoughts mentioned in the outline and expound them. Feelings that will keep you from writing your book. Writing an essay is a tough problem to perform to get a student and also for a typical man who doesn't have the particular understanding of this terminology and the grammar which ought to be utilised within an essay.
For instance research demonstrates that at United States of america, there has been a fantastic shift in multicultural counseling after the 1960s Civil Rights movement and perception and condition of the minority considerably changed in the nation After the student doesn't have a private opinion, then they ought to simply earn a option to choose a topic, and choose pro or con. Very good essay writers possess the capability to give help to their students whenever it's required.
Whatever the impacts, the expression paper writing service business will nevertheless grow. Internet isn't only alternative method to traditional procedures of music distribution, but in addition a wonderful prospect for artists and music-recording businesses to expose those products to broad public. The writing service must additionally have a warranty that all work is distinctive and original from a number of other content.
<a href=http://apjo.apaophth.org/getting-the-best-child-abuse-essay/>http://apjo.apaophth.org/getting-the-best-child-abuse-essay/</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama